تریکو

تریکو

شهرستان محلات در استان مرکزی سومین قطب تولید پوشاک تریکو کشور است که با برخورداری از 900 دستگاه بافندگی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در کارگاه های متعدد در تامین پوشاک نقش آفرینی دارد.

این شهرستان با بیش از 60 کارگاه صنعتی و 400 کارگاه سنتی تامین حدود 30 درصد نیاز کشور در زمینه لباس های بافت را برعهده دارد، این درحالی است که فعالان این بخش با مشکلات عدیده دست و پنجه نرم می کنند و از رکود حاکم بر این صنعت گلایه مند هستند.

قدمت تریکو بافی در محلات به نیم قرن می رسد و در این سال ها عده زیادی از اهالی محلات به نوعی از این صنعت منتفع بوده اند و اگر مستقیم در این حوزه فعالیت نکرده باشند به عنوان شغل دوم به آن پرداخته و یا با فعالیت در مشاغل وابسته به نوعی تریکو را در سبد درآمدی خانواده خود داشته اند.
با وجود توانمندی منحصر به فرد تریکو بافی محلات، در یک دهه اخیر به دلیل چالش هایی که بر این صنعت حاکم شده شمار واحدهای تولیدی فعال این شهرستان از 400 کارگاه مجوز دار به 108 واحد دارای مجوز کاهش یافته و این درحالی است که حمایت از این بخش می تواند اشتغالزایی بالایی داشته باشد.

افزایش هزینه های تولید، نبود تنوع در مواد اولیه، ضعف در ذائقه شناسی مصرف کننده و به روز نبودن مدل ها و طراحی ها، کمبود نقدینگی، نواقص در تجهیزات، نبود برند تولیدات،پدیده پوشاک قاچاق و ضعف در بازاریابی از معضلات اساسی است که صنعت تریکو محلات از آن رنج می برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *